مشاوره رایگان! 66948435-021|support[at]golha[dot]net

قوانین دامنه

طراحی سایت » قوانین دامنه
قوانین دامنه۱۳۹۸/۵/۲۷ ،۱۱:۱۴:۵۸ +۰۰:۰۰

دامنه ها از چند قسمت تشکیل می‌شوند. به عنوان مثال در آدرس دامین گلها که www.golha.net می‌باشد www را ساب دامین (Subdomain) و golha  را دامنه (Domain) می‌گویند و پسوند دامنه .net می‌باشد.

برای انتخاب و ثبت دامنه یکسری قواعد عمومی وجود دارد تحت عنوان قوانین دامنه که به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

قوانین ثبت و انتقال دامنه

قوانین ثبت دامنه ملی (ir.)

 • حداقل طول دامنه 3 حرف و حداکثر 63 حرف می باشد. تنها استفاده از حروف انگلیسی و ارقام و نشانه(-) مجاز می باشد.
 • در صورت تمایل به ثبت نام دامنه ها با مفهوم مذهبی مجوز کتبی وزارت ارشاد مورد نیاز است
 • ثبت دامنه هایی که تداعی کننده فعالیت های غیرقانونی و اعمال مغایر با قوانین به کلی ممنوع می باشد.
 • ثبت دامنه با نام های مرتبط با اینترنت ممنوع می باشد. (مشاهده فهرست)
 • ثبت دامنه با نامهای ایران، اسامی استانها، شهرستان ها و شهرها و کد آنها ممنوع می باشد. (مشاهده فهرست)
 • ثبت دامنه با اسامی ملی مانند نام مشاهیر، اماکن عمومی و وقایع ملی تنها با مجوز وزارت ارشاد مجاز می باشد.

پس از ثبت دامنه مورد نظر ایمیلی از سمت سایت ایرنیک برای شما ارسال می شود که حاوی یک تعهدنامه می باشد که شما باید آن را پر کرده و به همراه تصویر کارت ملی خود از طریق لینک http://www.nic.ir/Upload_Document ارسال نمایید .این کار فقط یکبار نیاز است و در صورت ثبت دامنه های دیگر نیازی به ارسال مدارک نمی باشد زیرا هویت شما از سمت ایرنیک تایید شده است
توجه داشته باشید : تعدادی از پسوند دامنه ها، فقط برای ارگان های خاصی قابل ثبت می باشد و حتما باید پنل رسمی آن ارگان به ثبت رسیده باشد.

برای ثبت دامنه ملی به نام خود ارائه یک شناسه کاربری در سایت nic.ir (که تحت عنوان NIC-Handle از آن ذکر میشود) در هنگام ثبت سفارش، لازم و ضروری است.

قوانین ثبت دامنه بین المللی  com, net, org, biz وinfo  

 • حداقل طول دامنه 3 حرف و حداکثر 63 حرف میباشد.
 • تنها استفاده از حروف انگلیسی و ارقام و نشانه (-) مجاز میباشد.

 شرایط ثبت دامنه مشابه با نام شرکت یا مؤسسه خاص

در صورتی که دامنه‌ای که در حال ثبت آن هستید مشابه یا مربوط به مؤسسه یا شرکت خاصی بوده و یا به دلیل نقص حقوق ثبتی آنها مغایرت با قوانین جمهوری اسلامی داشته باشد، پس از ثبت دامنه توسط شما، وضعیت دامنه (Status) به حالت In Progress در آمده و ایمیلی با مضمون زیر برای شما ارسال می‌شود:

ثبت این دامنه ممکن است مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران و ناقض حقوق ثبتی دیگران باشد. لازم است در این رابطه به مواد ۶۶ و ۷۶ قانون تجارت الکترونیک که در شماره ۱۷۱۶۷ روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، مورخ۱۳۸۲/۱۱/۱۱، به چاپ رسیده است توجه داشته و نیز از مقررات حل اختلاف ثبت دامنه مندرج در وبگاهwww.nic.ir آگاه باشید.

– در صورتی که مصر هستید دامنه مربوطه را ثبت کنید، با توجه به قوانین مربوطه مورد اشاره، کافی است در پاسخ به ایمیل مربوطه بنویسید:
از مقررات اطلاع کامل دارید و هرگونه مسئولیت حقوقی در قبال ثبت و استفاده از این دامنه را قبول می‌کنم.
توجه داشتید باشید با این وجود این دامنه ممکن است در آینده مشمول قوانین مذکور گردد.

– در صورتی که برای دامنه‌ای که مشابهت با نام خاص یا شرکتی داشت شرایط فوق پیش نیاید و یا دامنه مربوطه پیش از تأسیس، یا ثبت رسمی‌ شرکت مذکور توسط شما ثبت شده باشد، آن شرکت یا مؤسسه نمی‌تواند مدعی دامنه مربوطه شده مگر آن که ثابت شود دامنه مذکور در جهت سوء استفاده یا ضرر مالی به شرکت مذکور ثبت گردیده است.

– در صورتی که دامنه‌ای که می‌خواهید ثبت کنید شباهت با نام شرکت یا مؤسسه‌ای را داشت و یا از ظاهرا آن بر می‌آمد که ممکن است این دامنه مورد دعوای شرکتی قرار گیرد، در صورتی که نام دامنه ایرانی بوده و شرکت مربوطه نیز در ایران باشد، ممکن است از سوی مرکز رسمی ثبت دامنه ایمیلی با مضمون وضعیت فوق برای شما ارسال گردد. در این صورت لازم است از صورت صاحب دامنه (کسی که اسمش در قسمت legal holder) نوشته شده است، کپی شناسنامه به همراه مطلب امضاء شده زیر به شماره فاکس 02122295700 ارسال گردد تا وضعیت دامنه در حالت confirm (تأیید شده) قرار گیرد:

بسمه تعالی
موضوع: ثبت دامنه .ir
به: پژوهشگاه دانشهای بنیادی
با سلام،
بدینوسیله آقا/خانم/شرکت ……………………………………….. متعهد می گردد که در صورت بروز هرگونه شکایت و دعاوی حقوقی در مورد نام دامنه …………………………..مسئولیت قانونی آنرا بعهده خواهد گرفت.

نام و امضا مدیر عامل
مهر
تاریخ

اجازه ثبت دامنه‌های مربوط به مؤسسات، شرکت‌ها، ادارات، دانشگاه‌ها و…

در صورتی که یک مؤسسه، شرکت، اداره یا سازمان، دانشگاه و… سفارش ثبت دامنه درجه درجه 3 را به شما می‌دهد، ضمن رعایت قوانین فوق در مورد دامنه‌های درجه سه (مجوزهای لازم در این زمینه) لازم است از طرف آن موسسه یا سازمان نامه‌ای رسمی در سربرگ آن مؤسسه و با مهر و امضاء آن مؤسسه به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی – واحد ثبت دامنه به نشانی تهران، ضلع جنوبی میدان شهید باهنر (نیاوران) مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، ساختمان ثبت دامنه یا شماره فکس 22295700 (021) و یا ایمیل info [at] nic [dot] ir با ارسال نموده و شما را به عنوان نماینده جهت ثبت دامنه معرفی کند تا مجوز لازم به شما برای ثبت یا تأیید دامنه داده شود:

نمونه‌ای از متن این نامه:

بسمه تعالی

پژوهشگاه دانشهای بنیادی – واحد ثبت دامنه
احتراماً بدینوسیله این مؤسسه/دانشگاه/سازمان/… آقای (نام فرد ثبت کننده) با نیک‌هندل (نیک هندل فرد ثبت کننده) جهت ثبت دامنه … معرفی می‌نماید. خواهشمند است اقدام لازم جهت ثبت دامنه مذکور توسط ایشان انجام گیرد.
ضمناً مشخصات مربوطه جهت ثبت در دامنه بدین شرح می‌باشد:
نام مؤسسه:
نشانی:
شهر:
کدپستی:
شماره تلفن:
شماره فاکس:

با تشکر
رئیس مؤسسه/دانشگاه/سازمان/…
مهر و امضاء

نوشتن نام دامنه با حروف انگلیسی توسط کاربران ایرانی به یک عادت تبدیل شده است. این در حالی است که می توان آن را با حروف  فارسی هم نوشت. دامنه هایی با نام «دامنه‌های بین‌المللی شده»یا IDN (Internationalised Domain Names) امکان ثبت پیدا کرده اند. این دامنه ها این امکان را فراهم میکنند تا با زبان مادری، دامنه خود را به ثبت برسانید. پسوندهای قابل ثبت برای دامنه های فارسی فقط .com و .net می باشند.

ثبت دامنه های فارسی با حروف الفبای فارسی، رقم های ۰ تا ۹ و خط تیره ( – ) مجاز است. استفاده از فاصله (space) و یا خط تاکید ( _ ) در ثبت دامنه ها مجاز نیست. البته باید توجه داشته باشید دامنه های فارسی نمی توانند با عدد شروع یا تمام شوند.

قوانین کلی دامنه ها (Domain Rules)

چرخه حیات دامین های بین الملل :

1-      آزاد (Available): در این دوره دامین برای ثبت آزاد می باشد و می توان با پرداخت هزینه ثبت دامین آنرا به نام خود ثبت نمود.

2-      فعال(Active): در این دوره دامین فعال بوده و مالک آن می تواند در هر زمان آنرا تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار دامین اضافه خواهد شد. همچنین مدت اعتبار دامین نمی تواند بیش از 10 سال از تاریخ جاری باشد.

3-      منقضی (Expired):در صورتی که در دوره Active ، دامین تمدید نشود، در این دوره 45 روزه، دامین غیر فعال خواهد شد. البته در طول این دوره مالک دامین می تواند با پرداخت هزینه تمدید، دامین را مجددا تمدیدنموده و به حالت Active بازگرداند.

4-      دوره بازخرید (Redemption Grace Period): پس از گذشت 45 روز از تاریخ انقضای دامین، این دوره 30 روزه آغاز می شود در این دوره همانند دوره Expired دامین غیر فعال می باشد. در این دوره تمدید دامین تنها توسط مالک دامین و با پرداخت مبلغ جریمه دلاری مازاد بر هزینه تمدید دامین امکان پذیر است.

5-      دوره حذف(Pending Deletion):در این دوره 5 الی 7 روزه حتی مالک دامین نیز نمی تواند دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available در خواهد آمد.

چرخه حیات دامین .ir :

1-      آزاد (Available):در

چرخه حیات دامنه

این دوره دامین برای ثبت آزاد می باشد و می توان با پرداخت هزینه ثبت دامین آنرا به نام خود ثبت نمود.

2-      فعال(Active): در این دوره دامین فعال بوده و مالک آن می تواند در هر زمان آنرا تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار دامین اضافه خواهد شد. همچنین مدت اعتبار دامین نمی تواند بیش از 5 سال از تاریخ جاری باشد.

3-      منقضی (Expired):در صورتی که در دوره Active ، دامین تمدید نشود، در این دوره 30 روزه، دامین غیر فعال خواهد شد. البته در طول این دوره مالک دامین می تواند با پرداخت هزینه تمدید، دامین را مجددا تمدید نموده و به حالت Active بازگرداند.

4-      دوره قفل(Lock):در این دوره 30 روزه، مالک دامین می تواند با پرداخت مبلغ جریمه مازاد بر هزینه تمدید دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available درخواهد آمد.

شرایط انتقال دامنه از یک مرکز ثبت به مرکز دیگر

 • حداقل ۶۰ روز از ثبت و یا آخرین انتقال دامنه به مرکز ثبت (Registrar) فعلی گذشته باشد.

  قوانین دامنه

  چنانچه از ثبت و یا آخرین انتقال دامنه کمتر از ۶۰ روز گذشته باشد، درخواست انتقال بطور خودکار رد می‌شود (طبق قوانین ICANN).

 • – دامین طی ۴۵ روز گذشته تمدید نشده باشد یا ۴۵ روز از آخرین تمدید انجام شده دامین گذشته باشد.
 • مهم! در صورت تمدید دامین در یک شرکت و انتقال آن در ۴۵ روز پس از تمدید به شرکت جدید؛ اعتبار تمدید انجام شده در شرکت قبلی از بین خواهد رفت.
 • قفل دامنه باز باشد.

  سرویس قفل دامنه (Domain Locking) در تمامی مراکز ثبت دامنه (Registrar ها) ارائه می‌گردد. قفل دامنه از نقل و انتقال دامنه بدون کسب اجازه مالک آن جلوگیری می‌نماید و بدین ترتیب دامنه‌ها از امنیت بیشتری برخوردار خواهند بود. در این حالت حتی تائیدیه Administrative Email نیز منجر به انتقال دامنه نخواهد شد.

 • حداقل ۱۰ روز به تاریخ انقضای دامنه باقی مانده باشد.

  در غیر اینصورت دامنه می‌بایست قبل از اقدام به شروع انتقال، در Registrar فعلی تمدید شود.

 • هر دامنه برای انتقال حتما نیاز به Authorization Code دارد.

  Authorization Code دامنه می‌بایست از مرکز ثبت (Registrar) فعلی آن دریافت شود. Authorization Code یک کد انحصاری به منزله صدور مجوز انتقال دامنه می‌باشد که ازطرف مرکز ثبت (Registrar) فعلی صادر می‌شود.

 • نامه تائیدیه انتقال دامنه به Administrative Email ارسال خواهد شد.

  برای مشاهده Administrative Email دامنه خود می‌توانید از قسمت Whois Lookup اقدام فرمائید.

 • از دریافت Email توسط Administrative Email دامنه اطمینان حاصل نماید.

توجه: نحوه انتقال و تغییر مرکز ثبت دامنه (Registrar) با نحوه انتقال و تغییر سرویس دهنده میزبانی وب آن دامنه “DNS Provider Web Hosting” ، کاملا متفاوت است و می‌توان هر دو و یا صرفاً یکی از آنها را انتقال و تغییر داد.