مشاوره رایگان! 66948435-021|support[at]golha[dot]net

مالکیت دامنه

طراحی سایت » مالکیت دامنه
مالکیت دامنه۱۳۹۸/۵/۲۷ ،۱۱:۱۷:۴۸ +۰۰:۰۰

مالکیت دامنه

مالکیت دامنه

هر وب سایت که در اینترنت مشاهده می کنید یک شخص حقیقی دارد که به خرید و ثبت دامنه مورد نظر پرداخته است. خوشبختانه اطلاعات مربوط به اشخاصی که صاحب دامنه های اینترنتی هستند به راحتی قابل دسترسی است. یا ممکن است به دلایلی نیاز به اطلاعاتی در مورد هر دامنه اینترنتی داشته باشید که این امکان هم در حال حاضر به راحتی فراهم است.

تمامی مشخصات ثبت شده دامنه از قبیل آدرس، شماره تماس و ایمیل در پایگاه داده های مرکزی وجود دارد. این پایگاه داده ها به عنوان پایگاه داده های WHOIS شناخته شده است. ICANN به تمام مراکز ثبت دامنه پیشنهاد می کند که اطلاعات صحیحی برای جستجوی WHOIS داشته باشند. داشتن اطلاعات صحیح و معتبر در مرجع WHOIS از اهمیت بالایی برخوردار است.

 بطور مثال اینگونه میتوان گفت که شما می‌خواهید نام مالک دامنه و اطلاعات تماس و تاریخ ثبت و انقضای یک دامنه و همچنین DNS های آن دامنه را بدانید و یا از شرکتی سرویس میزبانی وب آن دامنه رو تأمین کرده است مطلع شوید.

روش بدست آوردن اطلاعات مالک دامنه در سایت Whois

اگر دوست دارید که بدانید صاحب یک وبسایت کیست یا بدانید که دامنه مورد نظرتان چه زمانی منقضی خواهد شد (البته در صورت عدم تمدید آن توسط صاحب دامنه) می توانید از وبسایت WHOIS کمک بگیرید. اگر کلمه WHOIS  را در گوگل جستجو کنید به لیستی از نتایج خواهید رسید که البته معمولا همان لینک اول، سایتی است که شما به دنبالش هستید. با استفاده از وب سایت Whois نه تنها قادر به یافتن نام صاحب هر دامنه هستید بلکه تاریخ خرید دامنه و نیز تاریخ انقضای آن را  هم می توانید مشاهده کنید.

جستجوی مالکیت دامنه در این سایت بسیار کار ساده ای است. کاری که باید انجام دهید آن است  که آدرس وبسایت مورد نظر خود را وارد کنید و دکمه Enter را بزنید. سپس همه اطلاعات مورد نیاز به شما نشان داده خواهد شد. برای مثال در این سایت به دنبال اطلاعاتی از خود وبسایت Whois می رویم. در تصویر زیر نتیجه به دست آمده را مشاهده می کنید. در این تصویر مشخص است که این دامنه در سال ۱۹۹۷ میلادی خریداری شده است و فعلا تا سال ۲۰۲۰ تمدید شده است.

بعضی از شرکت ها پس از خرید یک دامنه از مزیت ثبت نام محرمانه  استفاده میکنند تا از این طریق مانع نمایش اطلاعات شخصی صاحب دامنه شوند. در این مواقع برای ارتباط با صاحب دامنه بهتر است که از طریق بخش تماس با ما در خود سایت مد نظر اقدام نمایید.