مشاهده اطلاعات مالک دامنه در سایت Whois
هر وب سایتی که در اینترنت مشاهده می کنید یک شخص حقیقی در پشت آن قرار دارد که به خرید و ثبت دامنه مورد نظر پرداخته است. خوشبختانه اطلاعات مربوط به اشخاصی که صاحب دامنه های اینترنتی هستند به راحتی قابل دسترسی است. ضمن اینکه ممکن است به دلایلی نیاز به اطلاعاتی در مورد هر دامنه اینترنتی داشته باشید که این امکان هم در حال حاضر به راحتی فراهم است.
اگر می خواهید صاحب یک وبسایت را بشناسید یا بدانید که دامنه مورد نظرتان چه زمانی انقضا خواهد شد می توانید از وبسایت WHOIS کمک بگیرید. با استفاده از وب سایت Whois نه تنها قادر به یافتن نام صاحب هر دامنه هستید بلکه تاریخ خرید دامنه و نیز تاریخ انقضای آن را هم می توانید مشاهده کنید.

جستجوی مالکیت دامنه در این سایت بسیار ساده است. همه کاری که باید کنید این است که آدرس وبسایت مورد نظرتان را وارد کرده و دکمه Enter را بزنید. سپس همه اطلاعات مورد نیازتان به شما نشان داده خواهد شد. برای مثال در این سایت به دنبال اطلاعاتی از خود وبسایت golha.net می رویم. در تصویر زیر نتیجه به دست آمده را مشاهده می کنید. در این تصویر مشخص است که این دامنه در چه سالی خریداری شده است و تا چه سالی تمدید شده است:

مالکیت دامنه گلها

مفاهیم موجود در whois دامین

در مشخصات ثبتی دامین اطلاعات زیر حائز اهمیت می باشد:

Registrar : شرکت ثبت کننده دامین

Registrant : شرکت هایی مانند ایران هاست که نماینده مشترک جهت ثبت دامین در Registrar ها هستند . درخواست ثبت دامین را از مشتریان خود دریافت نموده و سرویس دامین را در Registrar ها به ثبت می رسانند.

Name Server : نام dns های ذکر شده در این قسمت مشخص می کند که دامین مذکور از میزبانی کدام شرکت استفاده می کند.

Date Expiration : نشان دهنده تاریخ انقضا دامین می باشد.

last updated : آخرین تاریخ بروز رسانی دامین

Status : وضعیت دامین را در دوره های زمانی مختلف مشخص می نماید. حالت های clientTransferProhibited یا locked (قفل بودن دامین)، ok (باز بودن دامین) ،expired (دوره منقضی)، Redemption Period (دوره جریمه دار)، pendingDelete (دوره حذف) جهت دامین اعمال می گردد.

ایمیل موجود در قسمت Administrative : این ایمیل مالک رسمی دامین شناخته می شود

استعلام مالکیت دامنه .COM و .IR در سایت ICANN

یکی دیگر از سایت هایی که می توانید از آن برای بررسی اطلاعات مربوط به صاحب دامنه های ایتنرنتی استفاده نمایید سایت whois.icann.org است. شیوه کار در این سایت هم به سادگی وبسایت قبلی است. باید ابتدا به صفحه اصلی بروید. سپس در بخشی که در تصویر زیر مشخص شده است آدرس وبسایت مورد نظر را وارد نمایید و برای شناسایی مالک دامنه روی دکمه Lookup کلیک کنید.در اینجا هم می توانید اطلاعاتی مثل تاریخ خرید و ثبت دامنه، آدرس ایمیل و شماره تلفن صاحب دامنه، تاریخ انقضای آن و دیگر مواردی از این دست را مشاهده نمایید.