باید و نباید های طراحی سایت

امروزه با توجه به اين اصل مهم که استفاده از کامپيوترها و سيستم هاي پردازش رو به رشد به طور اعم در تمامي زيرساخت هاي اساسي دنياي مدرن امروز به جزء جدايي ناپذير زندگي بشر قرن 21 تبديل شده است به گونه اي که شايد ديگر نتوان مرزي بين حيات انسان و تکنولوژي رسم نمود و شايد حتي تصور جهاني بدون کامپيوترها و شبکه هاي کامپيوتري بالاخص اينترنت غير ممکن مي نمايد و تقريبا کمتر کاري مي توان يافت که بدون دخالت مستقيم و يا حداقل غيرمستقيم اينترنت انجام شدني باشد و در نهايت با توجه به همه گير شدن استفاده از شبکه اينترنت و پيشرفت روز افزون تکنولوژي ها و اپليکيشن هاي تحت وب مي توان به جرات اذعان داشت که تصور آينده اي بدون وب غير ممکن است و اين امر موجب افزايش تقاضا براي حضور هرچه پررنگ تر و جذاب تر در اين فضاي پر رقابت و محبوب از جانب تمامي اقشار جامعه بالاخص صاحبان مشاغل گرديده است. لذا براي تمامي توسعه دهندگان و طراحان وب سايت به روز بودن هر چه بيشتر از لحاظ فني، نگاه هنري و روانشناسي طراحي و توسعه صفحات جذاب و کاربر پسند، براي جذب هر چه بيشتر و مثبت تر مخاطب امري الزاميست.

روش درست طراحي وب سايت و بايد و نبايد هاي طراحي صفحات وب چيست؟
در ابتدا بايد بگويم هيچ روش مطلقا درست يا غلطي در طراحي وب سايت وجود ندارد. طراحي سايت تلفيقي از هنر و تکنولوژيست که همچون طفلي نو ظهور به سرعت در حال تغيير و توسعه مي باشد. همان طور که شاهد آن هستيم، روشهاي توسعه صفحات وب با سرعت شگفت انگيزي در حال تغيير مي باشد و تقريبا روزي نيست که در اين عرصه تغيير قابل ملاحظه اي صورت نگيرد. به گونه اي که شايد در اين صنعت کمتر از يک دهه پيش حضور در فضاي مجازي و طراحي صفحات وب جز توسط کارشناسان خبره اين صنعت که مسلط به زبان هاي برنامه نويسي تحت وب بودند، غير ممکن بود. امروزه با پا به عرصه گذاشتن فريم ورک هاي کاربر پسند همچون وردپرس ،جوملا و حتي يه گام فراتر از آن پورتال هاي قدرتمندي که طراحي و توسعه و مهم تر از آن انتشار محتوا و مديريت سايت را براي کاربران بدون نيازبه دانش فني فراهم نموده اند، رقابت را براي حضور توسعه دهندگان وب در اين عرصه بسيار سخت و براي کاربران و صاحبان مشاغل بسيار آسان نموده است. با وجود اينکه در حوزه هنر خوب و بد مطلق و حد و مرزي وجود ندارد اما همچنين يکسري اصول اساسي براي هرچه سازگارتر شدن هنر با تکنولوژي اينترنت که محصول آن همان طراحي سايت مي باشد. در اين مجال سعي بر تشريح اين اصول و بايد و نبايدهاي اين عرصه خواهد شد:
بايدها و نبايدها در طراحي وب سايت
چشم گير و چشم نواز بودن طرح نهايي بدون اينکه محتوا تحت الشعاع قرار بگيرد.
شناخت کامل موضوع سايت و به خدمت گرفتن طرح در انتقال هرچه تاثير گذارتر و جذاب تر اهداف و ماهيت وجودي سايت.
روانشناسي، بله شايد اين اصل را بتوان يکي از اصول اساسي حوزه طراحي سايت دانست که خود نيازمند بررسي عميق تري مي باشد که بحث در مورد جزييات آن در اين مقال نمي گنجد، اما عنوان تيتروار کليات آن خالي از لطف نمي باشد
روانشناسي کاربران و مخاطبين سايت به جهت جلب اعتماد و توجه ايشان.
روانشناسي مديران و صاحبان سايت به جهت هرچه نزديکتر شدن طرح به سلايق و تفکرات ايشان.
روانشناسي رنگها و خطوط
انتخاب رنگ مناسب در طرح ها با توجه به موضوع و اهداف سايت و از همه مهم تر روحيات مخاطبين سايت.
محدود کردن استفاده از رنگها به 3 و يا حد اکثر 5 رنگ و اجتناب از به کار بردن تعداد بسياري رنگ که نه تنها جذاب نخواهد بود بلکه براي کاربران آزاردهنده نيز مي باشد، از همه مهم تر انتخاب رنگ ها با در نظر گرفتن تاثير و تقابل رنگ ها در کنار يکديگر با شناخت رنگ هاي مکمل و متضاد رنگ اصلي سايت.
اجتناب از کپي برداري از طرح هاي ديگران (توجه داشته باشيد که مرز بين ايده گرفتن و کپي کردن يک طرح مرز باريکي است که تخطي از آن باعث سلب اعتماد مخاطبين و برند شما خواهد گرديد)
بررسي، تحليل و ايده گرفتن از طرح ها و تمپليت سايت هاي معتبري چون templatemonster ،themeforest و حتي سايت هاي رقيب و يا سايت هاي با موضوع مشابه موضوع سايت در حال طراحي.
استفاده از منوها و ابزارهاي ناوبري در طراحي سايت به گونه‌اي که در عين سادگي به سرعت کاربر را به بخش هاي اساسي سايت هدايت نمايد.
سعي در جلوگيري از شلوغ شدن طرح نهايي و استفاده بيش از حد از تصاوير و المان هايي که باعث فاصله گرفتن طرح از سادگي و متعاقبا از بين رفتن زيبايي کار مي گردد. با استفاده مناسب از فضاهاي سفيد و طراحي فلت(مسطح) مي توان تجربه شگفت انگيزي براي مخاطبين سايت ايجاد نمود.
استفاده از hotspotها در طراحي که از تلاقي خطوط مجازيي افقي و عمودي که صفحات را به يک سوم هاي عمودي و افقي تقسيم مي نمايند.
استفاده از فونتهاي جذاب و استفاده از سايزهاي مناسب که به راحتي قابل خواندن باشند.
قرار دادن آيکون هاي صفحات اجتماعي در فوتر به منظور جلوگيري از هدايت زود هنگام کاربران به خروج از سايت.
از کامپيوتر فاصله بگيريد، ايده مورد نظرتان را بر روي کاغذ رسم نماييد زيرا هم به سرعت قابل تغيير و اصلاح مي باشد و هم يک نماي کلي از طرح نهايي به سرعت شکل خواهد گرفت که در هنگام پياده سازي توسط نرم افزارهاي گرافيکي بسيار راه گشا بوده و در زمان اجراي پروژه صرفه جويي مناسبي حاصل مي گردد.
در زمان خروجي گرفتن از تصاوير در فتوشاپ با فرمت PNG در صورتي که تصوير شما transparent نمي باشد ذخيره تصوير به صورت 8بيت در عين حفظ کيفيت تصاوير به صورت قابل ملا حظه اي از حجم آنها کم مي نمايد و منجر به افزايش سرعت بارگذاري سايت مي گردد.
از رنگ ها و المان هاي مرتبط با موضوع سايت استفاده نماييد.
براي به چالش کشيدن خود و بکارگيري عناصر جديد در طراحي همواره پيش قدم بوده و منتظر درخواست ديگران نباشيد.
استفاده از انيميشن هاي فلش در حال انقراض است از قدرت HTML 5 وCss 3 در خلق تصاوير و انيميشن هاي بديع با کمترين افت کيفيت و سرعت بارگذاري بالا در مرورگرها، استفاده نماييد.
به عنوان اخرين نکته همواره بکوشيد تا مي توانيد طرح هايتان را ساده کنيد و متفاوت باشيد.

 

لینک های مرتبط

منبع: پارسی کدر