سئو حرفه ای در طراحی سایت دروپال

دروپال از جمله نرم افزار های مدیریت محتوا میباشد که از گذشته تا کنون در ضمینه ایجاد محتوا برای سایت فعالیت داشته که شما به وسیله آن میتوانید یک طراحی سایت مناسب را برای خود داشته باشید. اما چرا دروپال؟ دروپال به دلیل سادگی بیش از حد پنل مدیریتی خود بسیار محبوب است شما در پنل مدیریت محتوای دروپال دچار سردرگمی که در پنل ورد پرس میشوید نخواهید شد. دلیل این امر نیز سادگی در طراحی رابط کاربری و کار آمدی آن است.

اما متاسفانه این نرم افزار مدیریت محتوا در ضمینه سئو در ورژن های قبلی خود (6و7) خوب عمل نکرده و کمی برای موتور جستجوگری مانند گوگل خوشایند نیست اما این باعث ناراحتی شما نشود لذا در این ضمینه دروپال با داشتن ماژول هایی بسیار قدرتمند میتواند از تست سایت گوگلPage Speed Test بسیار سر بلند بیرون بیاید. و از دیگر نرم افزار های مدیریت محتوا عقب نماند. با ما همراه باشید تا در این ضمینه شما را یاری رسانیم.

همانطور که در مقاله های گذشته در ضمینه نصب دروپال بر روی هاست شما توضیح دادیم شما پس از نصب دروپال باید برای سئو وب سایت خود کارهایی را انجام دهید که تنها با نصب ماژول هایی ممکن میگردد که در زیر به آنها خواهیم پرداخت اما لیست ماژول های ما چیست ؟

لیست ماژول ها

 • Metatag : جهت تولید محتوای متا برای شناسایی شدن سایت در موتور های جستجوگر
 • Pathauto : جهت یکسان نمودن URL های درون سایت
 • Boost : جهت تقویت حافظه کش دروپال
 • XML sitemap : جهت ریشه بندی وب سایت و ایجاد نقشه سایت

به وسیله ماژول های فوق و رعایت اصول آنها در سئو شما میتوانید در ضمینه سرعت و سئو طراحی سایت خود به بهترین کیفیت ممکن دست یابید. اما برای این کیفیت شما باید ماژول های فوق را به درستی بشناسید و تنظیمات درستی را بر روی آنها اعمال کنید لذا در این ضمینه با ما همراه باشید.

ماژول Metatag و تنظمیات آن

برای نصب ماژول Metatag وارد این لینک: https://www.drupal.org/project/metatag شده و پس از دانلود ماژول شما باید آن را بر روی وب سایت خود نصب کنید لذا برای این کار وارد پنل مدیریتی خود شده به آدرس فوق: نام سایت شما/user و پس از وارد کردن نام کاربری خود و گذرواژه از منو های بالا بر روی گزینه ماژول ها در بالای وب سایت کلیک کرده و در صفحه با شده بر روی گزینه نصب ماژول جدید کلید کنید تا به صفحه نصب ماژول منتقل شوید در این صفحه شما میتوانید به وسیله گزینه بارگذاری فایل، فایل ماژول دانلود شده خود را بارگذاری کرده و بر روی گزینه نصب کلیک کنید و منتظر بمانید تا ماژول نصب شود.

پس از نصب ماژول شما نیازمند این خواهید بود که ماژول نصب شده را فعال کنید لذا برای این کار به صفحه ماژول ها  بازگشته و به وسیله کلید های ترکیبی کنترل + F مقدار 

پس از فعال شدن ماژول فوق در بالای صفحه خود بر روی گزینه پیکربندی کلیک کنید تا وارد صفحه تنظیمات سایت شده و بر روی گزینه Metatag کلیک کنید تا وارد تنظیمات ماژول Metatag بشوید و یا آدرس زیر را پس از نام سایت خود وارد کنید /admin/config/search/metatags در صفحه باز شده شما چند گزینه خواهید داشت:

 • Global
 • Global: 403 access denied
 • Global: 404 page not found
 • Global: صفحه اول
 • محتوا

ما از گزینه های بالا تنها با گزینه های Global ،Global:صفحه اول و محتوا کار خواهیم داشت

گزینه Global:

ابتدا وارد گزینه Global شده و در داخل آن با فیلد های زیر مواج خواهید شد که بنا به موضوع طراحی سایت خود مقدار های آنها را پر خواهید کرد.

 • عنوان صفحه
 • شرح
 • Abstract
 • کلمات کلیدی

عنوان صفحه: عنوان صفحه به تور پیش فرض دارای مقدار [current-page:title] | [current-page:pager][site:name] بوده که به آن دست نزده و آن را به همان حالت میگذاریم .

شرح: در این قسمت یک حلاصه در مورد نحوه فعالیت خود مینویسید. لازم به ذکر است مقدار آن نباید بیش از 80 کارکتر شود.

Abstract: مقدار این گزینه را به صورت خالی رها کنید.

کلمات کلیدی: کلمات کلیدی گزینه ای منسوخ شده در موتور های جستجو گر میباشد و در برخی از مواقع باعث امتیاز منفی شما نیز میشود به همین علت توصیه میشود این مقدار را خالی رها کنید.

شما هم اکنون به وسیله تنظیم کردن حالت Global به صورت پیش فرض به تمامی تنظیمات: Global ،Global:صفحه اول و محتوا مقدار پیش فرض داده اید در ادامه به شما تمایز های سایر ماژول ها را توضیح خواهیم داد.

گزینه Global: صفحه اول :

دروپال به دلیل داشتن این قابلیت که شما برای صفحه اول سایت خود یک نمایش محتوا داشته باشید و برای صفحه های داخلی خود یک نمایش دیگر لذا در این در این ماژول شما این قابلیت را خواهید داشت که برای هر کدام از این نمایش ها یک متا تگ خاص خواهید داشت. پس از وارد شدن در این گزینه شما مشاهده خواهید کرد گزینه هایی را که در Global تنظیم کرده اید در فیلد های این تنظیمات نیز اعمال شده است. اما در این قسمت بهتر است گزینه شرح را به صورت دستی در آورده و به کلمات کلیدی خود اختصاص دهید و با سایر تنظیمات کاری نداشته و صفحه را ذخیره کنید.

گزینه محتوا :

یکی از مهمترین گزینه ها در تنظیمات Metatag بوده لذا در این قسمت شما باید تنظیماتی را اعمال کنید تا برای هر صفحه از سایت شما یک شرح خاص برای آن صفحه اعمال شود تا موتور های جستجو بتوانند بهتر متن نوشته شما را تشخیص داده و به شما امتیاز مناسب را دهند. برای این امر وارد صفحه محتوا شده در صفحه باز شده در قسمت شرح کلیک کرده و در قسمت آن این متن را قرار دهید [node:summary] به وسیله این گزینه شما به ماژول میگویید که یک چکیده از محتوای شما در متای توضیحات قرار دهد با سایر تنظیمات کاری نداشته باشید وبگذارید به صورت پیشفرض باشد و صفحه را ذخیره کنید تا تغییرات اعمال گردد.

تبریک میگم شما اولین قدم برای سئو سایت خود را انجام دادید اکنون وب سایت شما به وسیله تگ های متا بهینه سازی شده است.

تذکر:

لازم به ذکر است که در برخی مواقع پیش آمده که شما در صفحه اصلی خود با عدم نمایش محتوای متا تگ روبه رور شده اید رفع این مشکل بسیار آسان بوده شما میتوانید به وسیله قرار دادن این کد: <?php print render($page[‘content’][‘metatags’]); ?> در صفحه اصلی طراحی سایت خود که معمولا با نام Front.tpl.php مشخص شده مشکل را به آسانی رفع کنید.

در ادامه به بعرفی سایر ماژول های نام برده خواهیم کرد با ما همراه باشید.

لینک های مرتبط