سئو حرفه ای در طراحی سایت دروپال

در مقاله گذشته در مورد سئو در طراحی سایت هایی که به وسیله دروپال انجام میشود توضیح دادیم و به شما ماژول های مورد نیاز جهت این سئو را معرفی کردیم و در مورد آنها صبحت کردیم. در گزینه اول به معرفی ماژول Metatag و نحوه تنظیم کردن آن پرداختیم و از اهمیت این ماژول گفتیم که بسیار در معرفی وب سایت ما به موتور های جستجوگری مانند گوگل از چه اهمیتی برخوردار میباشد در ادامه مقاله ما در مورد ماژولBoost صحبت خواهیم کرد. این ماژول در ضمینه کش های دروپال عمل میکند. هسته خود دروپال دارای قایلیت کش میبباشد اما شما به وسیله این ماژول میتوانید قابلیت های بسیاری را در پنل مدیریتی خود در ضمینه نحوه کش کردن های وب سایت و چه فایل های شامل کش شوند را معین کنید.

نصب ماژول Boost

برای نصب ماژول Boost به این لینک:https://www.drupal.org/project/boost مراجعه کرده و پس از دانلود ماژول از سایت دروپال وازد پنل مدیریتی سایت خود شده و از قسمت بالای صفحه گزینه ماژول ها را انتخاب کرده تا وارد پنجره نصب ماژول ها شوید. در این قشمت ماژول دانلود شده از سایت دروپال را بارگذاری کرده و منتظر بمانید تا نصب گردد. پس از نصب وارد صفحه ماژول ها شده و در صفحه باز شده گزینه Boost را پیدا کرده و آن را تیک دار کنید تا ماژول فوق فعال گردد. پس از فعال کردن ماژول شما باید تنظیمات بهینه آن را انحام دهید.

تنظیمات ماژول Boost

جهت ورود به پنل تنظیمات ماژول Boost در منو های بالا بر روی گزینه پیکربندی کلیک کنید تا وارد صفحه تنظیمات سایت شوید در این قسمت شما باید گزینه با نام Boost را انتخاب کنید و یا میتوانید از آدرس زیر استفاده کنید: نام سایت/admin/config/system/boost پس از ورود به صفحه مدیریتی سر برگی که با آن روبه رو خواهید شد گزینه Boost Setting میباشد که در آن مقدارهایی به تریت مقابل وجود دارد.

  • HTML SETTINGS
  • TEXT/JAVASCRIPT SETTINGS
  • AJAX/JAVASCRIPT SETTINGS
  • AJAX/JSON SETTINGS

در قسمت Html Setting شما باید گزینهCache Enabled را تیک دار کنید تا کش کردن صفحات Html شما فعال شود برای سه گزینه دیگر نیز این عمل را انجام دهید تا ماژول Boost بتواند این عمل را برای سایر مقدار های داده ای و کتابخانه ای فعال کند، به وسیله این تنظیمات شما این عمل را انجام داده اید که در هنگامی که کلاینتی یک فایل JS را از سایت شما میخواند به مدت معلوم شده ای که در فایل Httaccess مشخص شده است فراخوانی میکند در حافظه خود نگه داری میکند تا در ضمانی که شما برای بار بعدی این فایل را درخواست میکند با سرعت بالاتری به شما پاسخ داده شود. همانظور که از گفته ها معلوم است این امر باعث بالا رفتن چشم گیر سرعت سایت شما نیز میشود.

تنظیمات Httaccess ماژول Boost

پس تز انجام تغییرات فوق در ماژول، ماژول به شما خروجی خواهد داد که باید آن را در فایل Httaccess وب سایت خود بارگذاری کنید تا ماژول بتواند تغیرات مد نظر خود را در کش دروپال منظور کند. به همین دلیل از گرینه های بالا بر روی تب .Httaccess کلیک کنید تا وارد صفحه تنظیمات دسترسی ماژول شوید در این قسمت شما تنظیماتی را مشاهده خواهید کرد که مربوط به لود شدن کش از محلی که برای آن تعریف شده و اضافه کردن هدرهای خاص برای تغیراتی در لودینگ کش که نیازی به تغییرات انها نمیباشد. اکا در این صفحه گزینه ای وجو دارد با نام htaccess Generation که فایل دسترسی کش شما را میسازد شما در این قسمت باید بر روی این گزینه کلیک کنید و وارد تب آن شده و مقدار ایجاد شده در آن فایل را در فایل Httaccess روت طراحی سایت خود قرار دهید تا تغیرات انجام شود.

با انجام تغیررات فوق و کپی پیست کردن مقدار های داده شده به شما در فایل htaccess Generation سایت شما دارای کشی به مقدار دلخواه شما با عملکرد مناسبی خواهد شد.

ماژول Pathauto و اجرای آن 

 از نظر سئو در گوگل آدرس (لینک) دارای ارزش بسیار بالایی میباشد هرچه این آدرس ها قدیمی تر باشند از ارزش بیشتری در نزد گوگل برخوردار هستند. به همین علت گوگل در نامگذاری آدرس ها حساسیت خاصی را اعمال میکند در گذشته ای نه چندان دور نوشتن نام لینک با فاصله به دلیل ایجاد کارکتر های خاص در لینک متن ممنونع بود، اما با گذشت زمان گوگل این کارکتر ها را نیز مجار دانست ولی از نظر نمایشی وجحه مناسبی را برای کاربر در بر نخواهد داشت به همین علت در تمامی نرم افزار های مدیریت محتوا یک مبنایی قرار داده شد که تمامی لینک هایی که دارای کارکتر فاصله هستند با (-) خط تیره از یکدیگر جدا بشوند. در دروپال ماژول Pathauto این عمل را نیز انجام میدهد.

نحوه نصب ماژول Pathauto

برای نصب ماژول Pathauto به این لینک: https://www.drupal.org/project/pathauto مراجعه کرده و آن را دانلود کرده و در دستگاه خود ذخیره کرده و سپس وارد طراحی سایت خود شده و از منوهای بالا گزینه ماژول ها را انتخاب و در صفحه باز شده ماژول دانلود شده را نصب و پس از آن فعال کنید.

تنظیمات ماژول Pathauto

ماژول Pathauto به صورت پیشفرض تنظیمات خود را دارا میباشد اما اگر میخواهید تنظیمات خاصی را بر روی آن اعمال کنید میتوانید با انتخاب گزینه پیکربندی از گرینه های بالای سایت وارد صفحه تنظیمات شده و گزینه Pathauto انتخاب تا صفحه تنظیمات را نیز مشاهده کنید. و یا میتوانید از این آدرس را بعد از اسم سایت خود وارد کنید:/admin/config/search/path/patterns، گزینه هایی که در این مکان از اهمیت خاصی برخوردارند شامل موارد زیر میشوند.

  • Pattern for blog page paths
  • Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)

گزینه Pattern for blog page paths به شما این قابلیت را خواهد داد که برای قسمت خبری های وب سایت خود چه مسیری را تعین کنید

گزینه Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below) به شما این قابلیت را خواهد داد که به صورت پیش فرض آدرس صفحه های شما را چگونه جدا کند.

در تب بعدی که تنظیمات میباشد شما میتوانید توسط گزینه Separator کارکتر جدا کننده بین لینک های خود را تعیین کنید که توصیه میشود این گرینه را به صورت پیشفرض بر روی (-) قرار دهید.

امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد در ادامه به سایر ماژول ها خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

 

لینک های مرتبط