در مقالات گذشته مقدمه ای بر SEO و نحوه انجام آن در طراحی سایت خود و عملکرد آن داشتیم  و توضیح دادیم که با استفاده از چه تگ هایی و چه موضوعاتی شما میتوانید سایت خود را به یک سئو مناسب برسانید تا بهترین بازخورد را داشته باشید. یکی از روش هایی که برای تسریع در عمل معرفی یک سایت به گوگل انجام میگردد معرفی یک سایت مپ به وسیله ابزاری به نام Web Master Tools  میباشد که در ادامه نحوه نصب و ساخت و معرفی آن را به شما توضیح خواهیم داد.

Site Map (نقشه سایت) چیست ؟

نقشه سایت به تمامی محتوای سایت شما که به صورت دسته بندی شده، تقسیم میگردد، گفته میشود. به صورتی که منوهای سایت شما در یک دسته بوده است، محتوای سایت شما در دسته های دیگر و هر نوع محتوا و زیر شاخه های آن دارای دسته بندی میباشد. به این صورت که به طور مثال: ما در دروپال منوهای اصلی سایت دارای یک نقشه سایت هستند و منوهای پیمایشی دارای دسته ی دیگری از نقشه در سایت هستند و هر نوع دیگر منو در سایت دارای دسته بندی خاص خود بوده که این منوها در دروپال میتوانند به خود شاخص Priority(اولویت) داشته باشند. که به طور مثال: منوهای اصلی سایت به منوهای پیمایش دارای ارجعیت خاصی هستند و دارای Priority (1) می باشند در حالی که منو پیمایش دارایPriority(0.5) است. هنگامی که شما نقشه سایت خود را به گوگل معرفی کنید با شاخص گذاری های انجام شده توسط نقشه سایت شما گوگل به اهمیت سایر محتوا نسبت به دیگر محتوای شما در سایت پی برده و آنها را در ایندکس های خود ثبت میکند.

نحوه نصب Site Map (نقشه سایت)

برای نصب ماژول Site Map (نقشه سایت) شما میتوانید از دو روش استفاده کنید

 1. با ورود به سایت دروپال به وسیله لینک فوق ماژول نامبرده را دانلود کرده و در سایت خود به وسیله گزینه بارگذاری توسط کامپیوتر نصب کنید.
 2. با مراجعه به سایت دروپال و کپی کردن لینک ماژول و نصب آن توسط گزینه نصب از طریق اینترنت آن را نصب کنید.

نحوه تنظیم Site Map (نقشه سایت)

پس از نصب ماژول از سایت دروپال در قسمت منوهای خود بر روی گزینه ماژول کلیلک کنید و وارد بخش ماژول های سایت خود شوید  و در آن به دنبال ماژول Site Map (نقشه سایت) بگردید و مانند تصویر آن را مشاهده خواهید کرد که در مقابل آن ما دارای دو گزینه هستیم.

ایجاد نقشه وب سایت

 

 1. مجوزها
 2. پیکربندی
 • از گزینه مجوزها برای نحوه عملکرد مشاهده Site Map (نقشه سایت) در سایت شما استفاده میگردد به این صورت که شما میتوانید در آن تعریف کنید که کاربران ناشناخته (بدون مجوز دسترسی به سایت ) نتوانند Site Map (نقشه سایت) را مشاهده کنند.
 • از گزینه پیکربندی برای نحوه تنظیم و دادن مقدار های Priority در سایت استفاده میگردد .

بر روی گزینه پیکربندی کلیک کنید تا وارد صفحه تنظیمات ماژول شده که به صورت زیر در تصویر میباشد .

ایجاد نقشه وب سایت

در این قسمت مشاهده میکنید که گزینه هایی با نام های :

 • Lists (لیست)
 • Custum links (لینک های سفارشی)
 • Search Engines (موتور های جستجو)
 • Setting (تنظیمات)
 • Rebuild Links ( ساخت مجدد لینک)

لیست:

پس از کلیک بر روی این گزینه شما مقداری با نام Add New XML SiteMap (اضافه کردن نقشه سایت جدید) را مشاهده خواهید کرد که به وسیله آن میتوان یک نقشه سایت برای سایت خود تعریف کرده و آن را همانند تصویر مشاهده نمایید .

ایجاد نقشه وب سایت

 

Custum links  (لینک سفارشی) :

در این تب شما میتوانید به وسیله گزینهAdd Custum Link  (اضافه کردن لینک سفارشی) برای سایت خود که دارای محتوای سفارشی هستند ایجاد کنید. بر فرض مثال خبر نامه های سایت خود یک لینک سفارشی ایجاد کنید که در تصویر مانند آن را مشاهده میکنید .

ایجاد نقشه وب سایت

 

Search Engines  (موتورهای جستجو)

شما در این تب توسط گزینه Submit the sitemap to the following engines میتوانید نقشه سایت خود را به موتور های جستجوگر معرفی کنید و در گزینه Do not submit more often than every میتوانید بگویید که نقشه سایت شما در چه بازه زمانی معرفی گردد.

ایجاد نقشه وب سایت

 

 • (تنظیمات) :

در این تب شما میتوانید به وسیله گزینه Minimum sitemap lifetime نهایت عمر نقشه سایت خود را انتخاب کرده تا در زمان مشخص شده مجداد ایجاد گردد و به وسیله گرینه Priority میتوانید اولویت های محتوای خود را در نقشه سایت مشخص کنید .

ایجاد نقشه وب سایت

Rebuild Links (ساخت مجدد لینک)

شما در این تب میتوانید توسط گزینه Save and restore any custom inclusion and priority links نقشه سایت خود را باز طراحی کرده که از این گزینه اصولا کمتر استفاده میگردد.

ایجاد نقشه وب سایت

 

هم اکنون طراحی سایت شما دارای نقشه سایت میباشد و شما توسط این گزینه میتوانید به معرفی سایت خود در گوگل تسریع ببخشید امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

لینک های مرتبط